IRCForumda - IRC ve mIRC Kullanıcıları  


Geri Git   IRCForumda - IRC ve mIRC Kullanıcıları > Bilgisayar, İnternet, Ağ, Yapay Zeka, Uzay, Bilim ve Teknoloji > Grafik ve photoshop

Extra Sohbet https://SosyalChat.Com GulumSohbet Reklam Verin

SohbetSeli sohbetmevsimi.com 

IRC Shell Sohbet

Seker Sohbet SevdaFm

Herseyim Sohbet CanlarSohbet

Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet Dostluklar Sohbet 
Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Kuzey58

 
 
Seçenekler Stil
Alt 24 Aralık 2020, 14:45   #1
Standart PhotoShop Bilgilendirme

Adobe Photoshop çalışma alanında gezinmeyi ve çalışma alanını kullanmayı öğrenin.
Not:

Gereksinimleriniz için Photoshop'un mu yoksa Lightroom'un mu doğru uygulama olduğunu merak ediyorsanız şu makale karar vermenize yardımcı olabilir: Doğru fotoğraf uygulamasını seçme.

Belgelerinizi ve dosyalarınızı paneller, çubuklar ve pencereler gibi çeşitli öğeleri kullanarak oluşturur ve değiştirirsiniz. Bu öğelerin herhangi bir düzenleme şekli, çalışma alanı olarak adlandırılır. (Farklı Adobe yaratıcı uygulamalarının çalışma alanları benzer görünümlere sahiptir. Bu sayede uygulamalar arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.) Birçok hazır ayarlı çalışma alanından seçerek ya da kendinize ait bir çalışma alanı oluşturarak Photoshop'u kendi çalışma biçiminize uyarlayabilirsiniz.

Ana Sayfa ekranıPhotoshop 21.0'da güncellendi (Kasım 2019 sürümü)

Photoshop'u başlattığınızda Ana Sayfa ekranı görünür ve şunları içerir:

Yeni özellikler hakkında bilgiler.
Konsepti, iş akışını, ipuçlarını ve püf noktalarını hızla öğrenip anlamanıza yardımcı olacak kapsamlı eğitimler.
Son belgeleri görüntüleme ve erişin. Gerekirse görüntülenen son kullanılan dosya sayısını özelleştirin. Tercihler > Dosya İşleme seçeneklerini belirleyin ve ardından Son Kullanılan Dosya Listesinin İçeriği alanında istenen değeri (0-100) belirtin.
Ana Sayfa ekranındaki içerikler, Photoshop deneyiminize ve Creative Cloud üyelik planınıza göre belirlenir.

Photoshop Ana Sayfa ekranı
Photoshop Ana Sayfa ekranı
Photoshop belgesinde çalışırken herhangi bir noktada Ana Sayfa ekranına erişmek için Seçenekler çubuğunda Ana Sayfa simgesini () tıklatın. Ana Sayfa ekranına çıkmak için Esc tuşuna basmanız yeterlidir. Giriş ekranının solunda, aşağıdaki sekmeler ve düğmeler bulunur:

Ana Sayfa: Ana Sayfa ekranını açmak için bu sekmeyi tıklatın.

Bilgi: Uygulamayı kullanmaya başlamanızı sağlayacak temel ve ileri düzey Photoshop eğitimlerinin listesini açmak için bu sekmeyi tıklatın.

Lightroom Fotoğrafları: Senkronize edilmiş Lightroom fotoğraflarınıza erişmek ve bunları Photoshop belgesine içe aktarmak için bu sekmeyi tıklatın.

Bulut belgeleri: İster iPad'inizdeki ister masaüstünüzdeki Photoshop'ta oluşturulan tüm kayıtlı bulut belgelerinin listesini Photoshop'ta görüntüleyin. Bulut belgeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz. Photoshop bulut belgeleri | Sık sorulan sorular.

Silinenler: Sildiğiniz tüm bulut belgelerinin listesini burada bulabilirsiniz. Belgeleri geri yüklemeyi veya kalıcı olarak silmeyi seçebilirsiniz.

Yeni Oluştur: Yeni bir belge oluşturmak için bu düğmeyi tıklatın. Photoshop'ta bulunan çok sayıdaki şablon ve hazır ayardan birini seçerek belge oluşturabilirsiniz.

Aç: Photoshop'ta mevcut bir belgeyi açmak için bu düğmeyi tıklatın.

Çalışma alanına genel bakış
Üstte bulunan Uygulama çubuğunda çalışma alanı anahtarı, menüler (yalnızca Windows) ve diğer uygulama kontrolleri bulunur. Bazı ürünlerle ilgili Mac'de Pencere menüsünü kullanarak bunu gösterebilir ya da gizleyebilirsiniz.

Araçlar panelinde görüntü, resim, sayfa öğesi vb. oluşturulması ve düzenlenmesi için araçlar vardır. İlgili araçlar gruplanır.

Seçenekler çubuğu Kontrol paneli o anda seçili olan araca yönelik seçenekleri görüntüler.

Belge penceresinde üzerinde çalıştığınız dosya görüntülenir. Belge penceresi sekmeli olabilir; bazı durumlarda gruplandırılmış ve sabitlenmiştir.

Paneller çalışmanızı izlemenize ve değiştirmenize yardımcı olur. Paneller gruplanabilir, yığınlanabilir ya da sabitlenebilir.

Uygulama çerçevesi, tüm çalışma alanı öğelerini tek, birleştirilmiş bir pencerede gruplar; böylece uygulamaya tek birimmiş gibi davranabilirsiniz. Uygulama çerçevesini veya öğelerini taşıdığınızda ya da yeniden boyutlandırdığınızda içindeki tüm öğeler birbirlerini yanıtlar; bu nedenle çakışmazlar. Uygulamaları değiştirdiğinizde ya da yanlışlıkla uygulama dışını tıklattığınızda paneller kaybolmaz. İki veya daha fazla uygulamayla çalışıyorsanız uygulamaları ekranda yan yana yerleştirebilir ya da farklı monitörlere yayabilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız ve geleneksel, serbest form kullanıcı arabirimini tercih ediyorsanız, Uygulama çerçevesini kapatabilirsiniz.

Kullanılabilirlik özellikleri
Photoshop çalışma alanının kullanımı kolaydır ve birkaç kullanılabilirlik özelliği içerir:

Farklı parlaklık seviyeleri: Düzenle > Tercih (Windows) veya Photoshop > Tercihler (Mac OS) seçeneklerini belirleyin ve Arabirim bölümünde bir Renk Teması örneği seçin.
Not:

Parlaklığı hızlı bir şekilde azaltmak için Shift + 1 tuşlarına; artırmak için ise Shift + 2 tuşlarına basın. (Mac OS'de FN tuşuna da basılması gerekir.)

Görüntü üstündeki ekranlar: Sevdiğiniz araçları kullanırken bilgi almaya devam edin. Görüntü üstündeki ekranlar seçim boyutlarını, dönüştürme açılarını ve daha fazlasını görüntüler. Ekranların yerleşimini değiştirmek için, Arabirim tercihlerinde Dönüştürme Değerlerini Göster'den bir seçenek belirleyin.
Büyütülmüş ekran alanı: Standart ve Tam ekran modları arasında geçiş yapmak için araç çubuğunun altındaki düğmeyi tıklatın.
Kullanıcı deneyimi rengini ayarlayın: Arabirimi, şu renk temalarından birini destekleyecek şekilde özelleştirebilirsiniz: Siyah, Koyu Gri, Orta Gri ve Açık Gri. Bunu yapmak için, şu adımları uygulayın:
Düzenle > Tercihler > Arabirim'i seçin.
İstediğiniz renk temasını seçin.
Mevcut Renk Teması seçenekleri
Mevcut Renk Teması seçenekleri
Tüm panelleri gizleme veya gösterme
Araçlar paneli ve Kontrol paneli de dahil olmak üzere tüm panelleri gizlemek ya da göstermek için Sekme tuşuna basın.

Araçlar paneli ve Kontrol paneli dışında tüm panelleri gizlemek ya da göstermek için Shift tuşunu basılı tutarak Sekme tuşuna basın.

Not:

Arabirim tercihlerinde Gizli Panelleri Otomatik Göster seçiliyse gizli panelleri geçici olarak gösterebilirsiniz. İşaretçiyi uygulama penceresinin kenarında (Windows) ya da monitörün kenarında (Mac OS) hareket ettirin ve görüntülenen şeritte dolaştırın.

Panel seçeneklerini görüntüleme
Panelin sağ üst köşesindeki panel menüsü simgesini Panel menüsü simgesi tıklatın.
Not:

Panel simge durumuna küçültülmüş olduğunda bile panel menüsünü açabilirsiniz.

Not:

Photoshop'ta panellerdeki ve araç ipuçlarındaki metnin font boyutunu değiştirebilirsiniz. Arabirim tercihlerinde Arabirim Font Boyutu menüsünden boyut seçin. Photoshop kullanıcı arabiriminin tamamını seçtiğiniz Kullanıcı Arabirimi Font Boyutuna göre ölçeklemek için Kullanıcı Arabirimini Fonta Ölçekle seçeneğini belirleyin.

Araçlar panelini yeniden yapılandırma
Araçlar panelinde araçları tek bir sütunda ya da iki sütun halinde yan yana görüntüleyebilirsiniz.

Araçlar panelinin üstündeki çift oku tıklatın.
Pencereleri ve panelleri yönetme
Belge penceresini ve panelleri taşıyarak ve işleyerek özel çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Çalışma alanlarını kaydedebilir, bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Belge pencerelerini yeniden düzenleme, sabitleme ve kaydırma
Birden fazla dosya açtığınızda Belge pencereleri sekmeli olur.

Sekmeli olan Belge pencerelerinin sırasını yeniden yerleştirmek için pencerenin sekmesini grupta yeni bir konuma sürükleyin.
Belge penceresini bir pencere grubundan ayırmak (kaydırmak veya sekmeyle dışına çıkmak) için pencereye ait sekmeyi grubun dışına sürükleyin.
Not:

Ayrıca, tek bir Belge penceresini kaydırmak için Pencere > Yerleştir > Pencerede Kaydır'ı veya tüm Belge pencerelerini aynı anda kaydırmak için Pencere > Yerleştir > Tümünü Pencerelerde Kaydır'ı seçebilirsiniz.

Belge penceresini ayrı bir Belge penceresi grubuna sabitlemek için pencereyi grubun içine sürükleyin.

Yığılı ya da döşeli belge grupları oluşturmak için pencereyi başka bir pencerenin alt, üst veya yan kenarları boyunca bırakma bölgelerinden birine sürükleyin. Uygulama çubuğundaki Mizanpaj düğmesini kullanarak da grup için mizanpaj seçebilirsiniz.

Seçimi sürüklerken sekmeli grupta başka bir belgeye geçmek için bir an için seçimi belgenin sekmesi üzerinde tutun.
Panelleri sabitleme ve çıkartma
Sabitleme alanı panellerin ya da panel gruplarının genellikle dikey konumda birlikte görüntülendiği alandır. Panelleri sabitleme alanının içine ve dışına taşıyarak sabitleyebilir ve çıkartabilirsiniz.

Bir paneli sabitlemek için sekmesinden sabitleme alanındaki diğer panellerin üstüne, altına ya da ortasına sürükleyin.

Bir panel grubunu sabitlemek için başlık çubuğundan (sekmelerin üstündeki düz renkli boş çubuk) sabitleme alanına sürükleyin.

Paneli ya da panel grubunu kaldırmak için sekmesinden ya da başlık çubuğundan sabitleme alanının dışına sürükleyin. Başka bir sabitleme alanına sürükleyebilir ya da yüzer durumda bırakabilirsiniz.

Yeni sabitleme alanına sürüklenmekte olan Gezgin paneli
Mavi renkli dikey vurguyla belirtilen yeni sabitleme alanına sürüklenmekte olan Gezgin paneli
Gezgin paneli kendi sabitleme alanında
Gezgin paneli kendi sabitleme alanında
Not:

Panellerin yuvadaki tüm boş alanları doldurmasını engelleyebilirsiniz. Yuvanın alt kenarını yukarı doğru sürükleyin; böylece artık çalışma alanının kenarına ulaşamayacaktır.

Panelleri taşıma
Panelleri taşırken paneli götürebileceğiniz alanlar olan maviyle vurgulanmış bırakma bölgeleri görürsünüz. Örneğin bir paneli başka bir panelin üstündeki ya da altındaki dar mavi bırakma bölgesine sürükleyerek paneli yukarı ya da aşağı taşıyabilirsiniz. Bırakma bölgesi olmayan bir alana taşırsanız panel çalışma alanında yüzer duruma gelir.

Not:

Bırakma bölgesi panelin konumu ile değil, farenin konumu ile etkinleşir. Bu nedenle, bırakma bölgesini göremezseniz fareyi bırakma bölgesinin olması gerektiği yere sürükleyin.

Bir paneli taşımak için sekmesinden sürükleyin.

Bir panel grubunu taşımak için başlık çubuğunu sürükleyin.

Dar bir mavi bırakma bölgesi Renk panelinin Katmanlar panel grubunun üstünde tek başına sabitleneceğini belirtir.
Dar bir mavi bırakma bölgesi Renk panelinin Katmanlar panel grubunun üstünde tek başına sabitleneceğini belirtir.

A. Başlık çubuğu B. Sekme C. Bırakma bölgesi
Not:

Sabitlenmesini önlemek için paneli taşırken Ctrl (Windows) ya da Command (Mac OS) tuşuna basın. İşlemi iptal etmek için panel taşırken Esc tuşuna basın.

Panel ekleme ve kaldırma
Sabitleme alanındaki tüm panelleri kaldırırsanız sabitleme alanı kaybolur. Bırakma bölgesi görüntülenene kadar panelleri çalışma alanının sağ kenarına taşıyarak yuva oluşturabilirsiniz.

Panel kaldırmak için sekmesini sağ tıklatıp (Windows) veya Control tuşu basılı olarak tıklatıp (Mac) Kapat'ı seçin ve Pencere menüsünden seçimini kaldırın.

Panel eklemek için Pencere menüsünden seçin ve istediğiniz yere sabitleyin.

Panel gruplarında değişiklik yapma
Paneli bir grubun içine taşımak için panelin sekmesini gruptaki vurgulu bırakma bölgesine sürükleyin.

Panel grubuna panel ekleme
Panel grubuna panel ekleme
Gruptaki panelleri yeniden düzenlemek için panelin sekmesini grupta yeni bir konuma sürükleyin.

Panelin serbest şekilde dolaşmasını sağlamak için gruptan kaldırmak üzere paneli sekmesinden grubun dışına sürükleyin.

Grup taşımak için başlık çubuğunu sürükleyin (sekmelerin altındaki alan).

Kayar panelleri yığınlama
Paneli yuva dışına, bırakma bölgesi dışında bir yere sürüklediğinizde panel serbestçe yüzer. Yüzen panel çalışma alanında istediğiniz yere koymanızı sağlar. Yüzen panelleri ya da panel gruplarını yığınlayarak, en üstteki başlık çubuğunu sürüklediğinizde bir bütün olarak taşınmalarını sağlayabilirsiniz.

Yüzer durumdaki yığınlanmış paneller
Yüzer durumdaki yığınlanmış paneller
Yüzen panelleri yığınlamak için paneli sekmesinden başka bir panelin altındaki bırakma bölgesine sürükleyin.

Yığınlanma sırasını değiştirmek için paneli sekmesinden yukarı ya da aşağı sürükleyin.

Not:

Sekmeyi başlık çubuğundaki geniş bırakma bölgesinin üzerinde değil, panellerin arasındaki dar bırakma bölgesinin üzerinde bıraktığınızdan emin olun.

Paneli ya da panel grubunu yığından kaldırarak tek başına yüzer duruma getirmek için sekmesinden ya da başlık çubuğundan dışarı sürükleyin.
Panelleri yeniden boyutlandırma
Paneli, panel gribini, panel yığınını simge durumuna ya da ekran boyutuna getirmek için sekmeyi çift tıklatın. Sekme alanını (sekmenin yanındaki boş alan) çift de tıklatabilirsiniz.

Paneli yeniden boyutlandırmak için panelin herhangi bir yanını sürükleyin. Renk paneli gibi bazı paneller, sürüklenerek yeniden boyutlandırılamaz.

Panel simgelerini daraltma ve genişletme
Çalışma alanındaki karmaşayı azaltmak için panelleri simge olarak daraltabilirsiniz. Bazı durumlarda varsayılan çalışma alanında paneller düğme olarak daraltılmıştır.

Simgelere daraltılmış paneller
Simgelere daraltılmış paneller
Simgelerden genişletilmiş paneller
Simgelerden genişletilmiş paneller
Bir sütundaki tüm panel simgelerini daraltmak ya da genişletmek için sabitleme alanının üstündeki çift oku tıklatın.

Tek bir panel simgesini genişletmek için o panel simgesini tıklatın.

Yalnızca simgeleri görmek (etiketleri değil) amacıyla panel simgelerini yeniden boyutlandırmak için metin kaybolana kadar sabitleme alanı genişliğini ayarlayın. Simge metnini yeniden görüntülemek için sabitleme alanını genişletin.

Genişletilmiş bir paneli tekrar simge olarak daraltmak için panelin sekmesini veya simgesini tıklatın ya da panelin başlık çubuğundaki çift oku tıklatın.

Simge sabitleme alanına yüzen panel ya da panel grubu eklemek için paneli ya da panel grubunu sekmesinden ya da başlık çubuğundan alanın içine sürükleyin. (Simge sabitleme alanına eklendiklerinde paneller otomatik olarak simge olarak daraltılır.)
Panel simgesini (veya panel simgesi grubunu) taşımak için simgeyi sürükleyin. Panel simgelerini yukarıya ve aşağıya, sabitleme alanının içine (burada o sabitleme alanının paneli stilinde görünürler) ya da sabitleme alanının dışına (yüzen simgeler olarak görünürler) sürükleyebilirsiniz.
Çalışma Alanını Kilitle özelliği ile panelin kazayla taşınmasını önleme
Photoshop CC'nin Ekim 2018 sürümünde (sürüm 20.0) sunulmuştur

Özellikle Photoshop'u bir tablette, stilus ile kullanırken çalışma alanı panellerini kazayla taşımayı önlemek için Çalışma Alanını Kilitle seçeneğini kullanın. Bu seçeneğe erişmek için Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanını Kilitle seçeneklerini belirleyin.

Sayı alanlarında basit matematik kullanma
Photoshop CC'nin Ekim 2018 sürümünde (sürüm 20.0) sunulmuştur

Ayrıca, sayısal değerleri kabul eden her girdi kutusunda basit matematik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin, tuval boyutunu 50 piksel ekleyerek artırmak istiyorsanız Tuval Boyutu iletişim kutusundaki geçerli genişlik veya yükseklik alanına "+50" yazmanız yeterlidir.

Sayısal değerleri kabul eden herhangi bir metin kutusundaki değerleri hesaplamak için:

Aşağıdakilerden birini yapın:

Mevcut değerin tamamını bir matematik ifadesiyle değiştirmek için mevcut değerin tamamını seçin.

Mevcut değeri bir matematik ifadesinde kullanmak için mevcut değerin önünü veya arkasını tıklatın.

+ (artı), - (eksi), x (çarpma), / (bölme) veya % (yüzde). gibi bir matematik işleci kullanarak basit bir matematik ifadesi yazın.

Örneğin,

3 cm * %50, %50 ile çarpılan 3 santimetreye yani 1,50 cm'ye eşittir.

50 nokta + %25 , 50 nokta ve 50 noktanın %25'ine yani 62,5 noktaya eşittir.

Hesaplamayı yaptırmak için Enter veya Return tuşuna basın.
Tayfun bunu beğendin
________________

Yüreğine giden bir bilet kes, cam kenarı değil can kenarı olsun.
 

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:02.