IRCForumda - IRC ve mIRC Kullanıcıları  


Geri Git   IRCForumda - IRC ve mIRC Kullanıcıları > Eğitim > Engelli Bireyler

Extra Sohbet https://SosyalChat.Com GulumSohbet Reklam Verin

SohbetSeli CilekChat EvdeKal Sekerim

IRC Shell Sohbet

Seker Sohbet SevdaFm

Herseyim Sohbet CanlarSohbet

Dostluklar Sohbet RaksNet


 
 
Seçenekler Stil
Alt 09 Aralık 2020, 04:57   #1
Standart Yeni Engelli Hakları (DEVLET DESTEKLERİ)

Yeni engelli hakları için anayasa da yer verilen bir kaç maddeden bahsedeceğiz. Anayasanın maddesine ilave edilen ”engelliler hakkında alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olamayacağı” ifadesiyle başlayalım.

Anayasanın 42. maddesi 8. fıkrası; ” Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır ”.
Anayasasının 49. maddesi; ” Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. ”
Anayasanın 50. maddesi 2. fıkrası; ” Bedeni veya ruhi yetersizliği olanların çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar ”.
Anayasanın 70. maddesi; ” Her Türk kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir ”.
Anayasanın 70. maddesi 2. fıkrası; ” Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilmez ”.
5378 Sayılı Engelliler Yasası Madde 15; ” Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır ”.
Engelli hakları konusunda anayasa mevzuatını sizlerle paylaştık. Dilerseniz inceleyebilirsiniz. Yazımızın devamında tüm engelli haklarını görüntüleyebilirsiniz.

Kurumsal Alanda İndirim,
Kamusal Tüm İndirim Hakları,
Tayin Hakları,
Yüzde 3 Su, Fatura, Doğal gaz İndirimi Hakkı,
Erken Emeklilik Hakları,
Ulaşım Alanında İndirim Hakkı,
Araç Alımlarında İndirim,
Engelli Ebeveyn Hakları,
Engelli Çalışan Hakları,
Sosyal Yardım Hakları,
Tıbbi Malzeme Alım Hakları,
Özel Eğitim Hakları,
Müze ve Ören Yerlerine Girme Hakları,
EKPSS’ ye Girme Hakkı,
Emlak Vergisi,
Oyun Bayilikleri,
Erişebilirlik Hakları,
Engelli Sporcular,
Muayenede Öncelik Hakları,
Devlet Tiyatrolarında İndirim,
Sağlık Raporu Alımı,
Toki Çekiliş Hakları,
İşitme Engellilerin Hakları,
Meslek Edinme Hakkı,
Engelli Sorunlarını Danışma,
Engelli Kimlik Kartı,
Fizik Tedavi Seansları,
Belediye Hizmetleri,
Korumalı İş Yerleri,
Engelli Seçmenler,
KDV Muafiyeti,
Konutta Düzenleme,
Orta Öğretimde Ortak Sınavlardan Muafiyet,
Bakıma Muhtaç Yakını Olan Er ve Erbaş,
Engelli Bireylerin Faturalarında İndirim Hakları,
Engellilerin Ulaşım İndirimleri,
İletişim Şirketlerinin Engelli İndirimleri,
Engellilerin ÖTV ve MTV Muafiyet Hakları,
Engellilerin Araç Parkı Konusundaki Hakları,
Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti,
Gümrük Vergisi Muafiyeti,
İŞKUR, KOSGEB, Halk Eğitim Merkezleri Gibi Yerlerde Engellilere Özel Meslek Edindirme Kursları,
Devlet Tiyatrolarında Gösterileri Ücretsiz İzleme Hakları,
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları,
Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte Engelli İndirimi,
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Engelli Hakları.
Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?
Engellilere yapılan bir çok maddi ve sosyal yardımlar vardır. Bunlar erzak yardımı, maaş yardımı, özel eğitim dersleri, araç destekleri, evde bakım hizmetleri, gıda ve barınma yardımları, yakacak yardımı, yurt yardımı, sağlık yardımları gibi bir çok alanda yardım ve destekler bulunmaktadır. Bunlar için yazımızın devamında tüm bilgileri alabilir ve gerekli yerlere ulaşabilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından tüm sosyal yardımları görüntüleyebilirsiniz.

Engellilere Sosyal Yardım
Engelliler için sosyal yardım kampanyaları ve yardımları devlet ve özel kurumlar tarafından yapılmakta ve düzenlenmektedir. Engelli vatandaşlarımıza yardım yapan kurumlar başta Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere Kaymakamlıklar, Valilikler, SYDV’ ler ve Vakıflar Müdürlüğü Belediyeler vb. gibi kurumlar önde gelmektedir. Bu kurumlar engellilere sosyal yardımlar kapsamında evde bakım vb. aylıkları gibi maaşların ödenmesi için tüm çalışmaları yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve bu yardımları her sene yapmaktadırlar. Hem sosyal hem maddi yardımlar nelerdir inceleyelim. Engelli vatandaşlarımız için sosyal ve maddi yardımlaşma ve dayanışma yapan kurum ve vakıflar;

Muhtaç Aylığının Bağlanması,
Evde Bakım Maaşının Verilmesi ve Engelli aylığının bağlanması.
Evde bakım maaşı, %5 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu tarafından ağır engeli bulunan ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlarımıza bakan kişilere verilen ücrettir. aylık olarak ödenir. Muhtaç aylığı ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından maaşa bağlanacaktır. % 40 ve üzerinde engeli bulunan çocuklar ile annesi babası olmayan çocuklar için verilmektedir. Fakat bu aylığı alabilmek için engelli aylığı için verilen maddelere uygun olmanız gerekmektedir. Bunlar, sosyal güvencesinin bulunmaması, gelir getirecek menkul ve gayri menkule sahip olmamaları gerekir, mahkeme kararı ile kanunla bakım altına alınmamış olması, herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmaması gerekmektedir. Bu yardımlar için bulunduğunuz yerde ki Belediyeler ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak bilgi alabilirsiniz.

Engelli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Ekonomik yoksunluk içinde olan engelliler İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek, sosyal ve maddi yardım ile diğer yardım ihtiyaçlarını alabilirler. Ayrıca engelli vatandaşların ihtiyaç duyduğu ortopedik ve diğer yardımcı araç- gereçlerin sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanır. Sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmayan bazı durumlarda vakıflar devreye girerek engelli vatandaşlar için ihtiyaçlarını karşılayarak gerekli araç ve gereçlerini temin ederler. Bunun için çevrenizdeki engelli vakıfları araştırarak başvuru yapabilirsiniz.

Engellilere Yapılan Yardım Kampanyaları Nelerdir?
Engellilere yönelik yapılan yardım kampanyalarını sizler için yukarıdaki başlıklarımız da sıraladık. Vergi indirimlerinden, özel araç ve gereçler için yapılan KDV muafiyeti, motorlu taşıt muafiyeti, konutlarda emlak vergisi, özel eğitim hakkı, engelli istihdamı, muayene öncelik hakları, engelli araçlar için öncelik hakkı, emlak vergisi gibi yapılan indirim ve kampanyaları gibi çeşitli yardım ve hakları bulunan engellilerin yeni haklarını yazımızın içeriğinde de inceleyebilirsiniz.
Engelliler İçin İş İmkanları
Engeliniz sizin için hayatınızı kısıtlamak veya engellemek için bir sebep değildir. Öncelikle engelliler çalışamaz diye bir kanun ve kural yoktur. Çalışmak isteyen engelli vatandaşlarımız için bir çok iş ilanı ve imkanı vardır. Kamu ve özel sektör için binlerce ilan görüntüleyebilirsiniz. Her sektör de en az 3 engelli çalışma kuralı vardır. İş arama işleminizi internet üzerinden veya açıklanan ilan tarihlerini internet sitelerinden takip ederek bilgi alabilirsiniz. İşkur gibi devlet destekli olan özel ve kamu için verilecek ve yayımlanan engelli ilanlarını takip ederek iş sahibi olabilirsiniz. Engelli iş ilanları ve hakları için yazdığımız yazıları takip edebilir ve bilgi alabilirsiniz. İşkur her sene kendi resmi sitesinde engelli iş ilanları yayımlar. Sizler de özel ve kamu ilanlarını takip ederek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. İşkur resmi sitesinden 2020 engelli iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Bunların yanında engelli memur alımı nasıl yapılıyor? Tüm bilgileri detaylı bir şekilde içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Kamuda Çalışan Engelli Hakları
Engelli kadrosundan işe başlayanlar kamu sektöründe haklara sahiptirler. İstihdam hakları, izin hakları, nöbet hakları, tayin hakları, nöbet izni, mazeret izni, çalışma saatlerinde değişiklikler gibi bir çok haklara sahiplerdir. Örneğin engelli bir vatandaş kamu sektöründe atamalarıyla ilgili devletin atayacağı yer haricinde itiraz hakkını kullanıp dilekçe ile istediği yere atanma hakkına sahiplerdir. Elli ve üzeri çalışanı bulunan kamu sektöründe %4 engelli personel çalıştırma zorunluluğu vardır. Ve kamu çalışanın sigortalarını tam yatırmak zorundalardır.

Engelli raporu hesaplama ile ilgili bilgi alabilir ve hesaplamaları yapabilirsiniz.

Özel Sektörde Çalışan Engelli Hakları
Günümüzde engellilere tanınan pek çok hak bulunmaktadır. Bunlar hem sosyal hem de iş sektörü için geçerlidir. Mevzuata göre %40 oranının üstünde engel raporu olanlar kanun olarak engelli sayılmaktadırlar. Ve engelli haklarının tümünden yararlanabilirler. Yine aynı şekilde 50 ve üzeri sayıda işçi çalıştırıyorsa, özel sektörde çalışan sayısının ise %4’ ü engelli olan çalışan çalıştırmak zorundadır. Bu bağlamda engelli çalışanların istihdam olmaları diğer çalışanlara göre daha kolaydır. İstihdam haklarından yararlanmak ilk olarak engelli çalışana tanınmaktadır. Yine özel sektör iş ilanlarını da internet ve İŞKUR üzerinden takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Genç Engelli Hakları ve Eğitim
Genç engelli hakları ve engelli eğitim hakları ile ilgili araştırmalar yaptık. Bunların sonucunda Anayasa tarafından alınan kararları sizler için derledik. Madde 42: Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanların topluma yararlı kılacak tedbirleri alır. Engelli bireyler temel eğitim ilkeleri doğrultusunda genel eğitim, özel eğitim ve mesleki eğitim görme haklarını kullanabilmektedirler.

5378 sayılı Engelliler Kanunu’ nun 5. maddesinde ”Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır. ibaresi yer almaktadır.
Dil ve konuşma güçlüğü, zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel davranış problemlerine sahip engelli bireylerin engellilik halini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek, yeteneklerini üst seviyelere çıkarmak, topluma uyumlarını sağlamak, öz bakım ve becerilerini keşfetmelerini sağlamak ve yönlendirmek, bağımsız yaşam ve mesleki beceriye sahip edindirmek amacıyla yapılan ve verilen eğitimlerin kurumlarına özel eğitim okulları ve rehabilitasyon denir. Yönetmeliğin 29. Maddesine göre ise; Engelli bireyin sağlık raporunda % 20 engelli olduğu tespit edilmiş ise ve özel eğitim değerlendirme kurallarınca da eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapıldıktan sonra raporda destek eğitimi almasının önerilmesi varsa, engelli bireye kurumlarca aylık olarak belirtilen tutar karşılığında 1 ayda en az 8 ders saati bireysel, 4 saat ise grup halinde eğitim verilmiş olması, örgün eğitime devam edeceğinin belgelendirilmesi gerekmektedir. Engelli hiç bir genç veya çocuk eğitimden muaf edilemez. Ayrıca işitme engelli öğrenciler meslek liselerine sınavsız giriş yapabilir.

YÖK’ ün onay vermesi halinde Üniversite sınavına girmeden Güzel Sanatlar Bölümlerine girebilmektedirler. Açık öğretim fakültelerinde okuyan engelli bireyler harç ücreti ödememektedirler. KYK yurtlarında öncelik hakları vardır. Engelli bireylere bazı üniversiteler tarafından ek puan verilebilmesi mümkündür. Okula gidemeyecek olan engelli bireylerin evde eğitim hakları vardır. Bu haktan yararlanmak isteyen aileler; RAM (Rehberlik ve Araştırma Merkezi) ile görüşerek gerekli olan evrakları ve raporu hazırlayarak eğitimi için başvuru yapıp bilgi alabilirler. Eğitimler öğrencinin engeline göre uygulanır. Ve engelli her çocuk tüm eğitimleri alabilme haklarına sahiplerdir.

Yüzde 40 Engelli Hakları 2020
Yüzde 40 oranında engel sahibi olan çalışanlara 2020 yılında %40 engelli vatandaşların haklarına bakıldığında; 5378 sayılı Engelliler Yasası kapsamında hakları belirtilmektedir. Yüzde 40 engelli vatandaşın uygun şartlarda olması durumunda erken emekliliğe hak kazanma durumu vardır. Ayrıca 18 yaşını tamamlamış olan ve % 40 engelli olan vatandaşlara şartlara uygunluk sağlamaları durumunda maaş bağlanmaktadır. Engelli bireyler engelli kimlik kartı alarak sosyal hayat içerisinde kendilerine sunulan avantajlardan, kampanya ve desteklerden daha kolay bir şekilde yararlanabilirler. Ve 5378 sayılı yasaya göre yüzde 40- 59 oranında engelli olan vatandaşa 3. derecede vergi indirimi sağlanmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm engelli haklarından yararlanabilirler.

Engelli Hakları 2020 Torba Yasası
Engelli hakları torba yasası için getirilen uygulamaları sizin için derledik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki engelli bakım merkezleri ve huzur evlerinde gelir ölçütleri ile ağır engellilik şartlarının 3 ay süre ile dikkate alınmadan yaşlılara ve engellilere hizmet verilecek. toplu taşıma araçlarını engellilerin erişebilirliğine uygun olması ve uygun olmayan araçların tespiti yapılarak düzeltilmesi için süre verilerek yükümlülüğün yerine getirilmesi sağlanacak. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin özel veya devlete bağlı bakım merkezlerinde bakım hizmeti alması ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin yeni düzenleme ile ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmemesi ve bakıma ihtiyacı olan engellilerin mevcut yardım ve tüm hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmesi. Yapılan yardımların kesilmiş olan engelli vatandaşlar tespit edilerek bu hakları geriye dönük ödenecektir. 2020 torba yasasındaki engelli hakları normal bir vatandaştan ayrılmaksızın düzenlenmiştir.
________________

Yüreğine giden bir bilet kes, cam kenarı değil can kenarı olsun.
 

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:56.